e-Podatki

1.1. Nowy portal podatkowy 2014-06-25


W dniu 18 sierpnia 2014 r. uruchomiony zostanie nowy portal podatkowy, dzięki któremu będzie można załatwiać sprawy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku od spadków i darowizn oraz zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej. Resort finansów informuje, że podatnicy będą mieli możliwość przesyłania deklaracji podatkowych oraz składania podań. Uruchomieniu portalu towarzyszą zmiany w prawie, przygotowane przez Ministerstwo Finansów.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt rozporządzenia (z dnia 10 czerwca 2014 r.) Ministra Finansów w sprawie zakresu i warunków korzystania z portalu podatkowego.

Na początku możliwe będzie rozliczanie za pośrednictwem portalu podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz karty podatkowej. W późniejszym czasie katalog funkcji ma być stopniowo rozszerzany.

Resort finansów podkreśla, że „Udostępnienie portalu podatkowego na potrzeby załatwiania tą drogą spraw przez podatników jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym w krajach członkowskich OECD oraz UE. Regulacja pozwala na wprowadzenie do polskiego porządku prawnego rozwiązań sprawdzonych i przynoszących wymierne efekty w zakresie poprawy jakości obsługi podatnika oraz jego satysfakcji z usług świadczonych przez administrację podatkową”.

Budowa portalu podatkowego kosztować ma w sumie ok. 10,5 mln zł. Projekt realizuje – zgodnie z umową na „Budowę, wdrożenie i utrzymanie systemu e-Podatki” – firma Sygnity. Cały projekt e-Podatki kosztuje 232 mln zł.

(Źródło: podatki.biz, Ministerstwo Finansów)