e-Podatki

1.3. Jedno okienko dla rozliczeń celnych i akcyzowych 2014-05-27


W przyszłym roku powinno zacząć działać jedno okienko dla rozliczeń celnych i akcyzowych - poinformował PAP wiceminister finansów, szef Służby Celnej Jacek Kapica. Przedsiębiorcy nie będą też musieli się zastanawiać, który rachunek będzie właściwy dla danej należności, bowiem będzie tylko jeden.

MF przygotowało projekt nowelizacji m.in. ustawy o Służbie Celnej. "Planujemy zmianę rozliczeń finansowo-księgowych w Służbie Celnej, co będzie prowadzić do utworzenia tzw. jednego okienka dla firm rozliczających się ze Służbą Celną. Zamiast regulować zobowiązania na rachunek poszczególnych izb celnych, w zależności od miejsca dokonywania operacji, firmy będą wpłacać należności na jeden rachunek Służby Celnej" - powiedział Kapica. Przedsiębiorcy nie będą musieli się zastanawiać, który rachunek będzie właściwy dla danej należności, bowiem będzie tylko jeden.

Zmiana ma być elementem planowanej centralizacji rozliczeń w Służbie Celnej. Stworzone zostanie jedno centrum finansowo-księgowego. Funkcjonariusze Służby Celnej zajmujący się obecnie rozliczeniami np. w Olsztynie, Białymstoku czy Przemyślu, zostaną przesunięci do podstawowych zadań celnych, np. na granicę czy do obsługi przedsiębiorstw.

To nie koniec zmian. Celnicy pracujący na granicach będą mogli być kierowani na badania wariograficzne, czyli za pomocą wykrywacza kłamstw. Do ustawy o Służbie Celnej wprowadzona zostanie - na wzór innych służb mundurowych - zmiana dotycząca rozliczeń zwolnień chorobowych. Zamiast świadczenia chorobowego w wysokości 100 proc. wynagrodzenia chorzy celnicy będą otrzymywać 80 proc. pensji.

Zgodnie z projektowanymi przepisami celnicy będą mogli prowadzić niektóre kontrole fitosanitarne na granicach. Obecnie sprawdzają czystość pojazdów, którymi były przewożone zwierzęta, ale czynią to na podstawie porozumienia MF z ministrem rolnictwa, a nie ustawy.

(Źródło: PAP)