e-Podatki

1.1. Kolejne umowy o wymianie informacji podatkowych 2014-04-23


Ministerstwo Finansów planuje zawarcie kolejnych umów o wymianie informacji podatkowych. Obecnie prowadzone są negocjacje ws. porozumień o wymianie informacji podatkowych z dziewięcioma krajami, w tym m.in. (uznawanymi za raje podatkowe wg „czarnej listy” resortu finansów), Seszelami, Bahrajnem, Monako, Montserrat oraz Turks & Caicos.

Głównym celem podpisywanych umów jest ograniczenie stosowania umów do prowadzenia agresywnego planowania podatkowego – tłumaczy Ministerstwo Finansów. Resort wzmacnia też mechanizmy kontrolne i rozszerza listy rodzajów podatków, które objęte będą metodą odliczenia proporcjonalnego.

W ostatnich latach z tej listy podpisano już umowy (i weszły one już w życie) z Andorą, Gibraltarem, Guernsey, Jersey, San Marino i Wyspą Man. Na wejście w życie czekają natomiast umowy zawarte z następującymi krajami: Belize, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Grenada, Kajmany, Liberia, Wspólnota Bahamów oraz Wspólnota Dominiki.

Obecnie trwają negocjacje nad kolejnymi umowami ws. wymiany informacji podatkowych. Są to następujące kraje: Hongkong, Bahrajn, Turks & Caicos, Montserrat, Antiqua i Barbuda, Monako, Liechtenstein, Seszele i Barbados.

(Źródło: podatki.biz)