e-Podatki

1.4. Dodatkowy podatek od smartfonów czy tabletów? 2014-04-08


Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmieni listę urządzeń i nośników podlegających opłacie reprograficznej oraz wysokość opłaty? Na razie prowadzone są konsultacje w tej sprawie. Można przypuszczać, że jeśli lista zostanie rozszerzona, to dodatkowa opłata zostanie nałożona m.in. właśnie na smartfony i tablety.

Opłata reprograficzna jest uiszczana przez producentów oraz importerów urządzeń do zwielokrotniania utworów oraz nośników danych, służących do powielania danych na własny użytek. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury z 2 czerwca 2003r., na liście znajdują się obecnie odtwarzacze CD, mp3, magnetofony, komputerowe dyski twarde, czy karty pamięci. Opłaty wynoszą w zależności od urządzenia od 1 do 3 proc. jego ceny. Część pobranych pieniędzy zgodnie z ustawą o prawie autorskim, stanowi rekompensatę dla twórców, artystów, producentów i wydawców.

Od czasu wejścia w życie ustawy, rynek elektroniki uległ ogromnej zmianie, pojawiły się nowe urządzenia i nośniki, których w rozporządzeniu nie ma. Są to przede wszystkim smartfony i tablety, rewolucji. Na posiedzeniu sejmowej komisji innowacyjności i nowych technologii zwrócił na to uwagę w zeszłym tygodniu Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury.

Na razie nie wiadomo, czy, w jaki sposób i kiedy lista zostanie zmieniona. Pracownicy biura prasowego Ministerstwa informują tylko o tym, że obecnie są prowadzone konsultacje nad aktualizacją listy urządzeń.

(Źródło: bankier.pl)