e-Podatki

1.2. Mandat za sprzedaż na zeszyt 2014-04-08


Zakupy na zeszyt albo na tzw. krechę? Dla uczynnego sprzedawcy może to oznaczać mandat. Kontrolerzy fiskusa za spóźnione nabijanie transakcji na kasę fiskalną nakładają kary.

Mandaty otrzymali m.in. handlowcy działający w strefie kontroli inspektorów z Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach.

Sprzedaż na zeszyt pojawiła się przede wszystkim w małych osiedlowych sklepach większych miast lub punktach handlowych niewielkich miejscowości regionu. Stanowisko fiskusa jest nieugięte: kasa fiskalna służy do ewidencjonowania sprzedaży w momencie transakcji. Nie pomogły więc tłumaczenia, że towar zostanie nabity na kasę następnego dnia, w momencie uregulowania należności przez klienta. Inspektorzy przypominają, że po każdej zakończonej transakcji sprzedawca powinien wydrukować dowód zakupu, czyli paragon, w obecności klienta. 

Doradcy podatkowi są jednak innego zdania. Radca prawny Mirosław Siwiński z kancelarii prof. Witolda Modzelewskiego podkreśla, że przepisy prawa podatkowego nie określają momentu, w którym dana transakcja powinna być zarejestrowana w kasie rejestrującej. Paragon to dokument zastępujący fakturę, a więc należy stosować właściwe dla niej terminy (obecnie co do zasady fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca po tym, w którym dokonano dostawy lub wykonano usługę). W tym czasie większość dłużników wpisanych do zeszytu zdąży oddać pieniądze.

(Źródło: Rzeczpospolita)