e-Podatki

1.1. Koniec pełnego odliczenia VAT 2014-04-01


Nie można już kupić auta z przeznaczeniem na działalność gospodarczą i odliczyć pełną wartość podatku VAT, a także nabyć uprawnienie do odliczenia całego podatku od paliwa i części zamiennych. Od 1 kwietnia prawo do odliczenia podatku zostało ograniczone. Nadal będzie można odliczać pełen VAT, ale tylko wówczas, gdy samochód będzie wykorzystywany tylko do celów służbowych.

Odliczyć cały VAT od pojazdów ciężarowych od dmc do 3,5 tony, które spełniają określone wymogi w zakresie ładowności i liczby miejsc, można jeszcze na starych zasadach, jeżeli zostaną one faktycznie wydane, na przykład leasingobiorcom i umowy będą zarejestrowane w urzędzie skarbowym w ciągu 30 dni od daty wejścia w życie ustawy.

Wszystkie pozostałe pojazdy obejmą już nowe zasady, które podzielono na dwie grupy - te, które są wykorzystywane do prowadzenia działalności oraz do celów prywatnych, oraz takie, z których przedsiębiorca korzysta tylko do celów służbowych.

W tym drugim wypadku do urzędu skarbowego będzie trzeba składać odpowiednią informację oraz prowadzić szczegółową ewidencji przebiegu takiego pojazdu, po to, by móc wykazać, że rzeczywiście auto nie jest w żaden sposób użytkowane w celach niesłużbowych. W każdym innym przypadku zakup samochodu po 31 marca da przedsiębiorcy prawo do odliczenia 50 proc. podatku VAT od zakupu i kosztów eksploatacyjnych. Wyjątkiem będą wydatki na paliwo - nie będzie można odliczać podatku VAT co najmniej do 1 lipca 2015 r.

(Źródło: Newseria)