e-Podatki

1.4. Zmiany w podatkach zapowiada PIS 2014-02-18


Na kongresie Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie przedstawiono program partii, w którym przewidziano m.in. przebudowę systemu podatkowego, m.in. wprowadzając do niego dodatkową stawkę podatki PIT w wysokości 39 proc. od dochodów powyżej 300 tys. zł rocznie.

Podatnik inwestujący i tworzący nowe miejsca pracy mógłby jej jednak uniknąć, odliczając kwotę wydatków inwestycyjnych od podstawy opodatkowania.

Zdaniem PIS konieczne jest opodatkowanie instytucji finansowych i hipermarketów. Miałoby to przynieść ok. 7 mld zł wpływów do budżetu rocznie. Przedstawiono również propozycję wprowadzenia tzw. renty innowacyjnej. Osoby fizyczne będą miały możliwość przekazywania środków należnych fiskusowi z tytułu podatku od zysków kapitałowych na badawczo-rozwojowe fundusze inwestycyjne.

Wśród propozycji PiS dla przedsiębiorców przewidziano rejestrację działalności dopiero po 6 albo 12 miesiącach od jej rozpoczęcia. Dopiero wtedy pojawiłby się również obowiązek płacenia składek i podatków. Brak dochodów w tym terminie pozwalałby na zakończenie działalności bez zobowiązań. Podatnik VAT mógłby rozliczać się z urzędem skarbowym na zasadzie kasowej (obowiązek odprowadzenia podatku nie z chwilą wystawienia faktury, lecz z chwilą otrzymania zapłaty).

(Źródło: PAP; abc.com.pl)