e-Podatki

2.2. Ministerstwo finansów i gospodarki nie zgadzają się w sprawie ograniczenia odliczeń VAT od aut osobowych 2014-01-07


Co dalej z odliczeniem VAT od samochodów osobowych? Ministerstwo finansów i gospodarki mają sprzeczne pomysły dotyczące ograniczenia tych odliczeń. Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński proponuje bowiem wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych, które wykorzystywane są w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt zmian w prawie, zgodnie z którymi firma będzie mogła odliczyć tylko 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (np. zakupu paliw do napędu, czy też innych wydatków eksploatacyjnych) dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Ma to dotyczyć samochodów wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.

Te propozycje nie podobają się ministrowi gospodarki, Januszowi Piechocińskiemu. "Rolą administracji jest tworzenie możliwie najlepszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Zależy nam na poprawie sytuacji w polskim przemyśle motoryzacyjnym" - powiedział cytowany w piątkowym komunikacie resortu Piechociński.

Minister proponuje więc wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych, które wykorzystywane są w prowadzeniu działalności gospodarczej. Miałoby ono obejmować koszty zakupu i eksploatacji pojazdów. Postuluje także ustanowienie ryczałtu na użytkowanie samochodów firmowych do celów prywatnych.

Uwagi ministra gospodarki do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług zostały już przekazane do Ministerstwa Finansów.

(Źródło: PAP)