e-Podatki

1.2. Będą zmiany w janosikowym? 2013-12-17


Zgodnie z przyjętą przez posłów poprawką Senatu do nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego Mazowsze będzie mogło otrzymać w 2014 r. z budżetu państwa pożyczkę sięgającą 240 mln zł na spłatę części janosikowego. Łącznie województwo ma do uiszczenia 640 mln zł janosikowego, jednak z powodu mniejszych dochodów nie jest w stanie zapłacić takiej kwoty. Donald Tusk zapowiada pracę nad lepszą formułą wyliczania janosikowego.

"To nie zwalnia parlamentu i nas z obowiązku pilnej pracy nad inną formułą janosikowego, aby tego typu sytuacje się nie powtarzały" - powiedział premier dziennikarzom w Sejmie. Zaznaczył jednak, że nie możemy zlikwidować solidarności między regionami i między innymi jednostkami samorządów. "Bogatsi muszą trochę się dołożyć do tych biedniejszych regionów" - podkreślił premier.

Jego zdaniem chodzi o "wypracowanie takich proporcji, które będą do zniesienia dla tych, którzy stracą na tym". "To jest bardzo delikatna kwestia. (...) wolę zrobić to dobrze, niż pod presją czasu. Na razie mamy rozwiązany problem Mazowsza i nie kosztem innych województw, to było najpilniejsze zadanie" - powiedział.

Janosikowe to systemem subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. Spośród województw jedynym płatnikiem netto janosikowego jest Mazowsze. Wysokość janosikowego ustala się na podstawie dochodów sprzed dwóch lat. Jak mówił w czwartek marszałek Mazowsza Adam Struzik, jeśli po czasie koniunktury przychodzi kryzys i wpływy z tytułu podatku CIT drastycznie spadają, samorząd może nie mieć fizycznie pieniędzy na zapłacenie janosikowego. "Z taką sytuacją mamy do czynienia w tym roku na Mazowszu. Dla przykładu w czerwcu 2013 r. dochody z CIT wyniosły 11 mln zł, a comiesięczna rata janosikowego 55 mln zł" - wskazał.

(Źródło: PAP)