e-Podatki

1.3. KE: Co dalej z VAT od samochodów 2013-12-03


Komisja Europejska prawdopodobnie zgodzi się na to, by od 1 stycznia 2014 r. polscy podatnicy mogli odliczać połowę VAT zawartego w cenie samochodów, które nie w pełni wykorzystują w celach biznesowych. Projekt decyzji opublikowano na stronie KE. Ostateczną decyzje wyda najpewniej do końca roku. Wiceminister finansów Janusz Cichoń zapowiada, że zmiany wynikające z tej decyzji zostaną wprowadzone jak najszybciej się da, ale dopiero w przyszłym roku.

Z projektu wynika, że decyzja KE miałaby wejść w życie 1 stycznia 2014 r. i obowiązywać do końca 2016 r. Polski rząd chciał, by ograniczenia obowiązywały o dwa lata dłużej - do końca 2018 r.

Sprawa dotyczy tzw. derogacji, czyli odstępstwa od ogólnej zasady odliczania całego VAT. Podatnicy mogliby odliczać połowę VAT zawartego w cenie auta. Obecnie, zarówno przy zakupie, jak i leasingu samochodu osobowego można odliczać 60 proc. VAT, ale nie więcej niż 6 tys. zł.

Polski rząd zaproponował limit odliczenia 8 tys. zł, oraz ograniczenie dotyczące wszystkich samochodów osobowych. W projekcie nie ma jednak o tym mowy. Zgodnie z nim derogacja ma dotyczyć tylko samochodów, które nie są w pełni wykorzystywane w celach biznesowych. Natomiast ograniczeń nie byłoby dla pojazdów o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3500 kg oraz pojazdów o liczbie miejsc większej niż dziewięć, włącznie z miejscem dla kierowcy.

Połowę VAT można byłoby odliczać także w razie wewnątrzwspólnotowego nabycia, przywozu, wynajmu lub leasingu samochodu.

To samo dotyczyłoby odliczania VAT zawartego w cenie wydatków związanych z eksploatacją samochodów, takich jak wydatki na paliwo, naprawy, przeróbki, montaż. Dziś można odliczać cały VAT zawarty w cenie tych wydatków, z wyjątkiem paliwa, od którego w ogóle nie przysługuje obecnie prawo do odliczenia VAT.

(Źródło: PAP)