e-Podatki

1.2. Odpis na Kościół od 2015 r.? 2013-11-05


Jak zapowiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni odpis podatkowy na kościoły i związki wyznaniowe mógłby obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. Pierwszy raz można by dokonać odpisu, rozliczając się za rok 2014.

W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji w środę odbyło się kolejne spotkanie w sprawie prac nad projektem ustawy dotyczącej zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym 0,5 proc. "To dzisiejsze spotkanie przesądziło o tym, że nadal pracujemy nad tym projektem" - podkreślił Boni podczas briefingu po spotkaniu.

"(...) możemy zaproponować, aby mechanizm przechodzenia z Funduszu Kościelnego na odpis mógł obowiązywać już od 1 stycznia 2015 r., co oznacza - jeżeli zdążymy na czas z wszystkimi rozwiązaniami - gotowość do tego, aby rozliczać podatki za rok 2014 już z możliwością przeznaczania odpisu na wskazany przez obywatela kościół lub związek wyznaniowy" - poinformował Boni.

Na początku listopada odbędzie się spotkanie z kościołami i związkami wyznaniowymi, po którym przedstawiony zostanie projekt umowy ze wszystkimi kościołami oraz generalne porozumienie dla mniejszych kościołów i związków wyznaniowych.

(Źródło: PAP)