e-Podatki

2.2. Minister Pracy i Polityki Społecznej odpowiedział na postulaty związków zawodowych 2013-10-29


Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, po kolejnym posiedzeniu Komisji Trójstronnej bez związkowców (w składzie rząd i pracodawcy) ocenił, że spotkania te są teraz dużo mniej efektywne. Zapowiedział, że nie będzie ustawać w zapraszaniu związków, aby wróciły do prac w Komisji. "Jesteśmy cały czas gotowi do dyskusji" - zadeklarował minister.

"Oczywiście, jest trudno. I to mówię bardzo jasno i wprost, że po wyjściu związkowców z Komisji Trójstronnej w czerwcu tego roku dużo mniej efektywne są spotkania pod względem dochodzenia do jakichś rozwiązań" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał, że w czwartek Komisja omówiła pierwszą część związkowych postulatów, które związki zgłosiły podczas wrześniowego protestu w stolicy. "Dzisiaj pierwsza część resortów miała okazję się wypowiedzieć, w tym: resort pracy i polityki społecznej, resort skarbu, edukacji narodowej, transportu" - powiedział minister. Podczas kolejnego spotkania mają zostać przedstawione odpowiedzi rządu na postulaty dotyczące resortów sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i gospodarki.

Związki zawodowe podczas Ogólnopolskich Dni Protestu zorganizowanych w Warszawie w dniach 11–14 września br. przekazały Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej petycję zawierającą ich postulaty. Na posiedzeniu plenarnym Komisji Trójstronnej, które odbyło się bez udziału liderów związkowcyh, minister Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował, aby do propozycji strony związkowej odniosły się wszystkie resorty, których dotyczyły poruszone zagadnienia. Z listem ministra Kosiniaka-Kamysza zawierającym wspólną odpowiedź ministerstw na przedstawione w petycji propozycje związków zawodowych można zapoznać się na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

(Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej; PAP)