e-Podatki

1.3. Będzie abolicja podatkowa? 2013-09-10


Wicepremier Piechociński proponuje abolicję podatkową. Miałby to być sposób na zwiększenie wpływów do budżetu państwa. PSL przygotował pakiet, który ma być punktem wyjścia do dyskusji na temat tzw. nowego otwarcia programowego. Wśród propozycji znalazły się m.in.: abolicja podatkowa i zwolnienia podatkowe dla Polaków, którzy zainwestują w kraju środki zarobione na emigracji.

Jak powiedział Janusz Piechociński Informacyjnej Agencji Radiowej, warto wrócić do pomysłu, jaki na początku lat dwutysięcznych przedstawiał ówczesny wicepremier Grzegorz Kołodko. Umożliwi to części przedsiębiorców znajdujących się w szarej strefie powrót do legalnego obrotu, a to wpłynie na wzrost podstawy opodatkowania.

Traktuję to jako wstępny głos do dyskusji w rządzie - tak o idei abolicji podatkowej mówi wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, polityk PO Jacek Protasiewicz. Abolicja podatkowa to jeden z pomysłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Miałaby pomóc w rozruszaniu gospodarki. W ocenie Jacka Protasiewicza, trzeba rozważyć nie tylko zalety ale i wady takiego rozwiązania. Niepożądanym skutkiem ubocznym mogłoby być utwierdzenie łamiących prawo podatkowe, że to się opłaca. W rozmowie z IAR zauważył, że są tacy, którzy wolą prowadzić biznes "na czarno".

(Źródło: IAR)