e-Podatki

1.3. Akcja Weź paragon na półmetku 2013-08-20


Wakacyjna akcja „Weź paragon” jest na półmetku. Podczas akcji pracownicy skarbówki sprawdzają, czy sprzedawcy wydają kupującym paragony i korzystają z kas fiskalnych. Celem akcji jest ograniczenie nieuczciwej konkurencji i zmniejszenie szarej strefy.

Podczas lipcowej kontroli przedsiębiorców pracownicy skarbówki w całej Polsce wystawili ponad 8,5 tysiąca mandatów, w sumie na kwotę prawie dwóch milionów złotych.

Kontrolerzy odwiedzili większość popularnych miejscowości i regionów turystycznych. Przedsiębiorców skontrolowano m.in. na Sądecczyźnie. Inspektorzy sprawdzili ponad 800 firm, z czego 146 zostało ukaranych mandatami. Jak poinformowała Beata Orzech- Ligęza, naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, najczęściej kontrolowano sklepy, restauracje i bary, m.in. w Krynicy i Piwnicznej.

Pani Naczelnik podkreśla, że celem akcji jest nie tylko sprawdzenie, czy przedsiębiorcy wydają dowody sprzedaży, ale także przekonanie klientów, że paragony po prostu warto brać.

Letnia akcja "Weź paragon" organizowana jest przez Ministerstwo Finansów od 2004 roku. Projekt wspierany jest m.in. przez UOKiK.

(Źródło: IAR)