e-Podatki

1.2. Zmiany w przepisach dotyczących odwróconego VAT w handlu stalą mają wejść w życie w tym roku 2013-07-16


Budżet państwa na tych oszustwach związanych z wyłudzaniem VAT w handlu prętami stalowymi traci około 400 mln zł rocznie. Ministerstwo Finansów chce proceder ten wyeliminować, nakładając na kupującego, a nie na sprzedawcę obowiązku odprowadzenia podatku w obrocie wyrobami stalowymi i wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności podatkowej w dostawach tego towaru. Przepisy wbrew wcześniejszym zapowiedziom raczej nie wejdą jednak w życie od 1 sierpnia br., ale resort zapewnia, że nastąpi to w kolejnych miesiącach.

Zmiany przepisów mają zlikwidować proceder wyłudzania VAT przez firmy, które pod pozorem eksportu stali do krajów UE, chcą skorzystać z zerowej stawki VAT. Następnie towar jest sprowadzany znowu do Polski. Cena do zapłaty zawiera wówczas już 23 proc. VAT.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie odwróconego VAT na wyroby stalowe (ograniczonego do tzw. wyrobów wrażliwych), wówczas to kupujący, a nie sprzedający będzie miał obowiązek odprowadzenia podatku. Wprowadzona ma zostać również solidarna odpowiedzialność podatkową w obrocie towarami wrażliwymi. Zgodnie z nią w określonych sytuacjach to nabywca ponosiłby odpowiedzialność za niewypłacony przez dostawcę podatek. Wyłączone będą w dostawie towarów wrażliwych deklaracje kwartalne, obowiązywałyby deklaracje miesięczne.

– Chcemy, aby proponowane przez nas regulacje weszły w życie jak najszybciej. Jest to odpowiedź na postulaty uczciwych przedsiębiorców, którzy bez takiego wsparcia i narzędzia prawnego nie mają szans w walce z szarą strefą, czyli z tymi, który nadużywają przepisów, aby wyłudzać VAT bez żadnej odpowiedzialności – powiedziała Agencji Informacyjnej Newseria Wiesława Dróżdż, rzeczniczka Ministra Finansów.

Mechanizm odwróconego VAT ma sprawić, że nie będzie możliwe jego wyłudzanie.

– Ci, którzy handlowali prętami stalowymi tylko po to, aby moc wyłudzić VAT, już takiej możliwości nie będą mieli, ponieważ nie będą uprawnieni do odliczenia tego podatku, czyli zwyczajnie do wyłudzenia podatku z budżetu państwa – stwierdza rzeczniczka Ministerstwa Finansów.

Prace nad wprowadzeniem omawianych przepisów wymagają uzupełnienia załączników do ustawy o VAT o kolejne towary z grupy wrażliwych. Część zmian znajdzie się w przygotowywanej obecnie przez Ministerstwo Finansów nowelizacji Ordynacji podatkowej. Zdaniem rzeczniczki zmiany mogą wejść w życie później niż zapowiadanego 1 sierpnia, jednak na pewno w najbliższych miesiącach.

O wprowadzenie mechanizmu odwróconego VAT w handlu stalą apeluje od miesięcy Polska Unia Dystrybutorów Stali.

(Źródło: Newseria)