e-Podatki

1.4. 1,3 mld oszczędności dzięki zasadzie dwóch terminów 2013-06-11


Dzięki wprowadzeniu zasady „dwóch terminów” przedsiębiorcy będą mogli lepiej planować swoją działalność gospodarczą. Ministerstwo Gospodarki zapowiada, że roczne oszczędności w skali wszystkich przedsiębiorstw mogą wynieść nawet 1,3 mld zł. Projekt jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Zgodnie zasadą „dwóch terminów“ tylko dwa razy w roku kalendarzowym będą mogły wchodzić w życie przepisy adresowane do przedsiębiorców (1 stycznia i 1 czerwca).

Z ankiety przeprowadzonej przez resort gospodarki wynika, że 86 proc. właścicieli firm chciałoby zmian w przepisach właśnie tylko 2 razy w roku. Zasada „dwóch terminów” obowiązuje już z powodzeniem w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i na Litwie.

Zdaniem wiceministra Haładyja zaproponowane rozwiązanie poprawi funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw, a w szczególności pozwoli skutecznie i racjonalnie zaplanować działalność. – Skróci się również czas poświęcony na analizę i dostosowanie się do nowych przepisów, przez co niższe będą również koszty prowadzenia firmy – dodał.

Wyjątkami od zasady „dwóch terminów” byłyby rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia publicznego, prawo wprowadzane w razie klęsk żywiołowych, a także przepisy eliminujące ewidentne luki prawne oraz realizujące orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Wyjątkiem byłaby też konieczność terminowej implementacji dyrektyw lub realizacji innych zobowiązań wynikających z prawa UE i międzynarodowego.

(Źródło: Ministerstwo Gospodarki)