e-Podatki

1.4. Urzędy skarbowe wypełnią PIT 2013-05-14


Czy w 2015 r. urzędy skarbowy wstępnie wypełnią za podatników roczne zeznanie PIT? Odpowiednie zmiany przepisów ma zaproponować wkrótce Ministerstwo Finansów. W pierwszej kolejności nałożony ma zostać nowy obowiązek na wszystkich płatników, przede wszystkim pracodawców. Informacje o pobranych zaliczkach lub zryczałtowanym podatku będą przesyłane elektronicznie. Obecnie pracodawcy, którzy zatrudniają więcej niż pięć osób, muszą składać elektronicznie deklaracje i raporty do ZUS, ale nie do urzędu skarbowego. Od przyszłego roku miałoby się to zmienić.

Płatnicy pobierający i odprowadzający zaliczkę na podatek, czyli wszyscy pracodawcy i zleceniodawcy, mieliby wysyłać informacje do urzędów skarbowych przez internet. Przy okazji wszystkie składane przez nich dzisiejsze informacje: PIT-11, PIT-8C i PIT-R, zostałyby zamienione na jedną - PIT-INF, a deklaracje PIT-4R i PIT-8AR - na PIT-ZR.

Jeśli ktoś nie miałby w firmie komputera, miałby prawo przyjść do urzędu skarbowego i wypełnić oraz wysłać przez internet PIT-INF albo PIT-ZR z pomocą pracownika urzędu.

Nałożenie na płatników tego nowego obowiązku wymaga nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i dlatego w najbliższym czasie - jak powiedział PAP Jarosław Wyszyński z Departamentu Administracji Podatkowej w MF - Ministerstwo Finansów zgłosi odpowiedni projekt, który następnie będzie musiał być przyjęty przez rząd i uchwalony przez Sejm.

Nowelizacja jest konieczna m.in. do tego, by w 2015 r. urzędy skarbowe same wstępnie wypełniły podatnikom zeznanie PIT-37 (składane głównie przez pracowników, emerytów i rencistów) za 2014 r. Druki PIT-36 i PIT-36L, składane zwłaszcza przez przedsiębiorców, byłyby na razie wypełniane na dotychczasowych zasadach, a więc tylko przez samych podatników.

Urząd skarbowy wypełniałby zeznanie na podstawie informacji o dochodach podatnika (głównie są to PIT-11 i PIT-8C), które otrzymałby elektronicznie od płatników do końca lutego. Wstępnie zeznanie byłyby wypełnione w połowie marca 2015 r. Podatnicy mogliby sprawdzić go na specjalnie w tym celu utworzonym portalu podatkowym. Jeśli nie chcieliby niczego zmienić w zeznaniu wstępnie wypełnionym przez urząd, to potwierdzaliby jedynie, że jest to ich zeznanie i takie składają. Ci, którzy chcieliby uzupełnić zeznanie, wspólnie rozliczyć się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem, skorzystać z ulgi (np. rehabilitacyjnej) albo odliczyć 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego, musieliby nanieść odpowiednie zmiany, które następnie zatwierdzaliby na portalu.

(Źródło: PAP)