e-Podatki

1.3. G7 przeciwko unikaniu opodatkowania 2013-05-14


Grupa G7 wystąpiła przeciwko praktykom obchodzenia i unikania zobowiązań podatkowych zarówno przez indywidualnych podatników, jak i duże korporacje międzynarodowe.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ma opracować zalecenia przeciwdziałające stosowaniu przez wielkie korporacje praktyk obchodzenia zobowiązań podatkowych.

Spotkanie w Aylesbury uważane jest za krok na drodze do wprowadzenia globalnych standardów podatkowych, co jest priorytetem obecnego przewodnictwa W. Brytanii w G7.

Do praktyk tych należą m.in. ceny transferowe, które mogą istotnie wpływać na zobowiązania podatkowe, ponieważ na ogół dotyczą międzynarodowych firm mających filie w krajach o różnych systemach podatkowych. Inną praktyką są transfery zysków wygenerowanych w jednym kraju do siostrzanej spółki w innym w formie rozliczeń praw autorskich do marki towarowej.

Podczas spotkania rozmawiano również o bankowości, zwłaszcza o niedopuszczaniu do sytuacji, gdy któryś z banków staje się tak duży, że jego potencjalny upadek pociągałby w dół całą gospodarkę i wymagałby kosztownej akcji ratunkowej z pieniędzy podatnika.

"Musimy ustanowić system awaryjny, chroniący interes podatnika i globalnie spójny, który można uruchomić w przypadku upadających banków" - zaznaczył brytyjski minister finansów George Osborne.

G7 to grupa siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata. W jej skład wchodzą: USA, Kanada, Niemcy, W. Brytania, Włochy, Francja i Japonia.

(Źródło: PAP)