e-Podatki

1.3. Kolejne deklaracje będzie można złożyć przez internet 2013-05-07


Kolejne deklaracje będzie można złożyć przez internet. Z projektu nowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów wynika, że do katalogu e-deklaracji zostanie wprowadzona m.in. nowa deklaracja dla podatku od towarów i usług przedstawiciela podatkowego (VAT-13). Przez internet będzie można składać również oświadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem tonażowym (PT-1) oraz zeznania o wysokości podatku tonażowego należnego (PT-2).

W rozporządzeniu Ministra Finansów z 12 marca 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 357) określono wzór nowej deklaracji dla podatku od towarów i usług przedstawiciela podatkowego (VAT-13). O tę właśnie deklarację rozszerzony zostanie katalog dokumentów, które można składać drogą elektroniczną.

Zgodnie z projektem MF, zeznanie PT-2 podatnicy będą mogli składać od rozliczenia za rok podatkowy 2012. W przypadku deklaracji VAT-13 przewidziano termin od rozliczenia za kwiecień 2013 r.

W sumie nowa wersja spisu obejmuje 85 dokumentów, w tym m.in. deklaracje, informacje, zeznania i oświadczenia.

Zmiany są zawarte w projekcie rozporządzenia (z 24 kwietnia 2013 r.) Ministra Finansów w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Moc straci obecnie obowiązujące rozporządzenie z 19 grudnia 2007 r.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Projekt można znaleźć pod adresem: http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/156607

(Źródło: Podatki.biz)