e-Podatki

1.1. Nowa lista rajów podatkowych 2013-05-07


W dniu 8 maja br. wejdzie w życie nowe rozporządzenie ministra finansów dotyczące listy rajów podatkowych. Na nowej liście znalazło się 37 krajów oraz terytoriów zależnych i zamorskich stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma na niej już Wyspy Man, Jersey, Baliwatu Guernsey oraz Antyli Niderlandzkich.

Na liście znalazły się kraje i terytoria stosujące szkodliwą konkurencję podatkową, m.in.: Księstwo Andory, Wspólnota Bahamów, Królestwo Bahrajnu, Barbados, Belize, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Gibraltar, Grenada, Hongkong, Kajmany, Księstwo Liechtensteinu, Makau, Republika Malediwów, Republika Mauritiusu, Księstwo Monako, Republika Panamy, Republika Seszeli, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Republika Vanuatu.

Z listy usunięto Wyspę Man, Jersey i Baliwat Guernsey. Polska zawarła bowiem z nimi umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych, a z Wyspą Man i Jersey dodatkowo również umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Antyle Niderlandzkie przestały istnieć w październiku 2010 r. jako samodzielna jednostka administracyjna. Wyspy Sint-Maarten i Curacao, wchodzące w skład dawnych Antyli Niderlandzkich, zyskały status "niezależnych krajów w ramach Królestwa Niderlandów". Natomiast pozostałe wyspy - Saba, Bonaire i Sint-Estasius - stały się "niezależnymi gminami" w ramach Królestwa Niderlandów, a oprócz tego w odniesieniu do nich Polska może wymieniać się informacjami z Królestwem Niderlandów.

Uchylono dotychczasowe rozporządzenie z 2005 r.

(Źródło: PAP)