e-Podatki

1.3. Projekt ustawy wprowadzający solidarną odpowiedzialność za zaległy VAT jeszcze w tym roku 2013-04-23


Na początku czerwca rząd może przyjąć projekt ustawy wprowadzający solidarną odpowiedzialność za zaległy VAT, co ma zapobiegać nadużyciom m.in. w obrocie paliwami. W poniedziałek zapowiedział to wiceminister finansów Maciej Grabowski. Podobne rozwiązanie występuje w 19 krajach Unii Europejskiej.

Wprowadzenie tzw. odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe w VAT związane z handlem tzw. towarami wrażliwymi (paliwami, stalą i złotem) zawarto w projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ordynacji podatkowej.

- Od pewnego czasu obserwujemy wzmożoną aktywność firm, które trudnią się wyłudzaniem VAT-u. To są zorganizowane grupy przestępcze. Powołane zostały specjalne grupy operacyjne do zwalczania tego procederu, ale potrzebne są też zmiany legislacyjne. Taki projekt jest procedowany przez ministra finansów. Zawiera nowy pomysł, jeśli chodzi o podatek od towarów i usług, tj. instytucję solidarnej odpowiedzialności podatników - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w gdyńskim biurze posła PO Tadeusza Aziewicza podsekretarz stanu w ministerstwie finansów Maciej Grabowski.

Grabowski przypomniał, że w trakcie konsultacji nad projektem pojawiło się sporo opinii krytycznych, dotyczących solidarnej odpowiedzialności podatników. Właśnie dlatego instytucja ta ma obejmować tylko podatników, którzy obracają wrażliwymi towarami, czyli paliwami, prętami stalowymi i złotem granulowanym powyżej 100 tys. złotych w skali miesiąca.

Wydaje nam się, że to odetnie od tej solidarnej odpowiedzialności te firmy, które na niewielką skalę zakupują te towary - dodał wiceminister finansów. Taki pułap finansowy transakcji pozwoli również zachować intencję proponowanych zmian, tj. żeby instytucja solidarnej odpowiedzialności podatników "działała prewencyjnie i zniechęcała podatników do zawierania transakcji z tymi, którzy wyłudzają VAT i nie odprowadzają tego podatku do budżetu", a jednocześnie żeby "zabezpieczała tych podatników, którzy są uczciwi".

Ministerstwo Finansów zadeklarowało doprecyzowanie przepisów, tak by zakres "odpowiedzialności solidarnej" dotyczył przede wszystkim podmiotów zajmujących się profesjonalnym obrotem towarami wrażliwymi, które kupują je w celu dalszej odsprzedaży.

(Źródło: PAP)