e-Podatki

1.1. Będzie nowa ulga na innowacje? 2013-03-05


Ministerstwo Gospodarki planuje wprowadzić nową ulgę podatkową dla najbardziej innowacyjnych firm. Odliczane od podatku byłyby wydatki poniesione na badania i rozwój. Wicepremier i szef resortu Janusz Piechociński musi jednak jeszcze przekonać do tego pomysłu Ministerstwo Finansów.

– Proponujemy ulgę innowacyjną. Byłyby to odpisy w podatkach CIT i PIT. Takie rozwiązania są w niektórych krajach europejskich i tam się sprawdziły – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Janusz Piechociński. – My chcemy dać nowy impuls. W ostatnich latach z funduszy publicznych, nie tylko europejskich, ale i krajowych, wprawdzie znacząco zwiększyliśmy nakłady na to, co się nazywa badania i rozwój, ale najczęściej są to sale wykładowe, laboratoria i sprzęt.

Propozycja jest częścią Programu Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 r., który wpisuje się w nowy budżet Unii Europejskiej. Dzięki nowej uldze zwiększyć się ma innowacyjność polskich firm.

Ministerstwo Gospodarki chciałoby, aby ulga obowiązywała już od początku 2014 r. Projekt jest obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych. Jeżeli ministerstwa nie zgłoszą większych wątpliwości, to powinno to się udać. W drugiej połowie roku przeszedłby całą ścieżkę legislacyjną. Veto może jednak postawić Ministerstwo Finansów, gdyż wprowadzenie projektu w życie będzie miało wpływ na budżet.

– Zapewne będzie to pole sporu z tymi, którzy w rządzie pilnują dochodów budżetowych. Ale w ramach równowagi gospodarczej nie wolno tylko oszczędzać, trzeba też inwestować. Inwestowanie w rozwój i praktyczne wdrażanie na co dzień innowacyjności w usługach i przemyśle jest jedyną szansą odbudowania większej niż dotąd konkurencyjności polskiej gospodarki – podkreśla wicepremier.

Jak jest teraz? Firmy, które inwestują w badania, mogą zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodu, ale nie mogą skorzystać z ulg za tworzenie innowacyjnych produktów.

(Źródło: Newseria)