e-Podatki

1.4. Ruszył rządowy program wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw 2013-03-05


Pięć banków zawarło już z Bankiem Gospodarstwa Krajowego pierwsze umowy, na mocy których BGK będzie obejmował gwarancjami kredyty obrotowe udzielane przedsiębiorcom.

Podczas inauguracji rządowego programu wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw premier Donald Tusk obiecał nawet 50 mld dla polskich małych i średnich firm. "Pierwszym zadaniem polskiego rządu dziś i przez najbliższe miesiące będą skuteczne działania - może nie zawsze efektowne - ale skuteczne i szybkie działania, które zapobiegać muszą utracie miejsc pracy i sprzyjać tworzeniu nowych miejsc pracy" - zapowiedział premier. "Docelowo suma kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw może sięgnąć nawet 50 mld zł".

Premier zaznaczył, że w okresie spowolnienia gospodarczego brak dostępu do kapitału jest jednym z największych problemów dla przedsiębiorstw. "Musieliśmy znaleźć metodę, dzięki której nie zadłużając państwa, będziemy mogli użyć możliwości państwa na rzecz gwarancji kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Znaleźliśmy te pomysły".

Jak mówił, rozwiązania proponowane przez rząd "dają bezpieczeństwo państwu przez to, że nie narażamy się na zarzut niedozwolonej pomocy publicznej i przede wszystkim zwiększania deficytu; bankom - które będą chciały z nowym wigorem, energią ruszyć do akcji kredytowej, ale co najważniejsze dają bezpieczeństwo małym i średnim przedsiębiorstwom. "Łatwiejszy dostęp do kredytów to większe bezpieczeństwo tych firm, a to przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo miejsc pracy" - dodał.

Program to efekt uchwalonej 25 stycznia br. przez parlament nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. BGK będzie udzielał gwarancji na kredyty oferowane przez banki komercyjne małym i średnim przedsiębiorstwom.

Firmy, którym BGK udzieli gwarancji, będą mogły przeznaczyć kredyt na finansowanie swojej działalności bieżącej. Przedsiębiorca będzie mógł dzięki temu wziąć kredyt w wysokości nawet 6 mln zł.

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać gwarancję w tym samym banku, w którym ubiegają się o kredyt, a formalności mają być ograniczone do minimum. Przez pierwszy okres funkcjonowania programu, tj. do 31 grudnia 2013 roku, od gwarancji nie będzie pobierana prowizja, za kolejny okres roczny prowizja będzie kształtować się poniżej stawek rynkowych.

(Źródło: PAP; newseria.pl)