e-Podatki

1.2. Sejm odrzucił projekt nowelizacji ws. zwrotu VAT 2013-02-12


Sejm odrzucił w piątek po pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt zgłosił Ruch Palikota. Przewidywano w nim m.in. skrócenie terminu zwrotu VAT firmom przez urzędy skarbowe.

Za odrzuceniem zagłosowało 226 posłów, przeciw 216, a jeden poseł wstrzymał się od głosu. Wniosek o odrzucenie projektu ustawy po pierwszym czytaniu zgłosiła PO.

W projekcie przewidywano skrócenie z 60 dni do 30 dni terminu zwrotu przez urzędu skarbowe VAT-u firmom, a w przypadku niektórych przedsiębiorców - ze 180 dni do 60 dni. Naczelnik urzędu skarbowego miał też utracić kompetencje do przedłużania terminu na zwrot podatku.

Bożena Szydłowska z PO wskazała, że Sejm dokonał w ubiegłym roku obszernej nowelizacji ustawy o VAT. "Przez ponad pół roku wsłuchiwaliśmy się w głosy przedsiębiorców i zmiany, które wprowadziliśmy, spełniły ich oczekiwania" - powiedziała. Jej zdaniem zaproponowane w projekcie skrócenie terminu na zwrot VAT byłoby korzystne dla podatników, niemniej - według Szydłowskiej - nie można z pola widzenia tracić groźnego dla skarbu państwa i podatników zjawiska tzw. przestępstw karuzelowych związanych ze zwrotem VAT. Posłanka zaznaczyła, że rzetelni podatnicy, którzy są uczciwi wobec swoich dostawców, mogą korzystać z 25-dniowego terminu na zwrot podatku z urzędu skarbowego.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski wskazał natomiast, że "gdybyśmy przyjęli ten projekt, to można się spodziewać, że efekty byłyby dokładnie odmienne od tych intencji". Firmy nie miałyby bowiem bodźca do terminowego regulowania należności, dzięki czemu mogą skorzystać z przysługującego im obecnie zwrotu VAT w ciągu 25 dni.

(Źródło: PAP)