e-Podatki

1.3. Coraz częściej rozliczamy się elektronicznie 2013-02-05


Od początku roku do 31 stycznia przesłano już ponad dwa miliony dokumentów elektronicznych (o ponad 100 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku). Ze statystyk wynika, że coraz powszechniej korzystamy z możliwości załatwiania spraw z urzędem skarbowym przez Internet.

W styczniu 2008 r., gdy system został uruchomiony, na tę formę rozliczenia zdecydowało się 470 osób. Kolejne lata przynosiły sukcesywny wzrost zainteresowania e-deklaracjami, by na koniec stycznia 2012 r. system przyjął ponad milion dokumentów złożonych w tej formie. W tym roku tylko w pierwszym miesiącu wpłynęło ponad 2 miliony e-deklaracji. Najczęściej składanymi formularzami w tym okresie były: PIT-11, PIT-28, PIT-37, PIT-4R oraz VAT-7.

Nadal najpopularniejszym sposobem rozliczania się podatników jest składanie deklaracji papierowych, jednak Polacy coraz chętniej rozliczają się przez Internet, m.in. dzięki umożliwieniu wysyłania w ten sposób kolejnych formularzy bez  użycia podpisu kwalifikowanego. Od 1 października 2012 r. Ministerstwo Finansów wprowadziło kolejne cztery deklaracje z zakresu podatku VAT i od czynności cywilnoprawnych. Wcześniej z tej możliwości mogli korzystać tylko podatnicy składający deklaracje PIT. Dzięki tej zmianie osoby fizyczne mogą składać w formie elektronicznej także deklaracje:

  • VAT-7, VAT-7K, VAT-7D - za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po dniu 31 grudnia 2010 r. – w przypadku osób fizycznych będących podatnikami podatku VAT,
  • PCC-3 (bez załącznika 3a) - dotyczące czynności cywilnoprawnych dokonywanych po dniu 31 grudnia 2011 r.

Coraz częściej z takiej możliwości korzystają także pracodawcy, którzy do końca lutego powinni złożyć informację PIT-11 z dochodami swoich pracowników. Ministerstwo Finansów zachęca do wysyłania ich elektronicznie tym bardziej, że ze względu na bardzo duże ilości wysyłanych jednorazowo PIT 11 skorzystanie z rozliczenia przez Internet daje największe oszczędności w stosunku do formy papierowej.

(Źródło: Ministerstwo Finansów)