e-Podatki

2.2. Obdarowywanie pracowników a podatki 2012-12-11


Wkrótce święta Bożego Narodzenia i w związku z tym, część pracodawców obdaruje w grudniu swoich pracowników świątecznymi prezentami. Jednak w tym roku, jak przewiduje ekspert PKPP Lewiatan, Monika Zakrzewska, w okresie obecnego spowolnienia gospodarczego, więcej firm niż zazwyczaj zdecyduje się jedynie na symboliczne podarunki, albo zupełnie zrezygnuje z obdarowywania pracowników.

Pracodawca, który chce przyznać pracownikom bonusy świąteczne, ma kilka podstawowych opcji do wyboru. Są to zwłaszcza: talony (bony) do realizacji w określonych sklepach czy punktach usług, nagrody, świadczenia rzeczowe w formie gotówki lub tzw. kart przedpłaconych i upominki rzeczowe. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, wręczana pracownikowi gotówka do 380 złotych (nadwyżka podlega opodatkowaniu) jest zwolniona z podatku dochodowego. Bon w tej wysokości już nie polega takiemu zwolnieniu. Zwolnienie dotyczy także upominków rzeczowych.

Świąteczne bonusy mogą być finansowane ze środków obrotowych przedsiębiorstwa albo z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Wartość tych bonusów nie stanowi podstawy wymiaru składek ZUS. W przypadku, gdy środki pochodzą z funduszy obrotowych, pracodawca powinien jednak potrącić i zapłacić za pracownika zaliczkę na podatek dochodowy.

(Źródło: PKPP Lewiatan)