e-Podatki

1.2. Prezydent podpisał tzw. trzecią ustawę deregulacyjną 2012-12-04


Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek tzw. trzecią ustawę deregulacyjną (ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce),  opublikowano ją już w Dzienniku Ustaw. W czwartek Senat nie zgłosił poprawek do ustawy. Ustawa wprowadza m.in. ułatwienia w metodzie kasowej rozliczania VAT.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Najważniejsze dla małych firm są ułatwienia w tzw. kasowym rozliczaniu VAT pozwalające na odprowadzanie podatku dopiero po uzyskaniu płatności za fakturę. Rozwiązanie to dotyczy firm o rocznych obrotach do 1,2 mln euro. Podatnik, który obecnie korzysta z rozliczenia kasowego i nie otrzymał zapłaty, po 90 dniach i tak musi odprowadzić podatek.

Będzie też można odliczać VAT od faktury zapłaconej częściowo, skrócono także termin na rozliczenie tzw. złych długów ze 180 dni do 150 dni oraz odformalizowano proces korygowania deklaracji w związku ze złymi długami.

Zdaniem autorów ustawy przewidywany zwrot VAT dla firm z urzędu skarbowego będzie mógł służyć jako zabezpieczenie kredytu dla przedsiębiorcy. Chodzi tu o kwotę 70 mld zł rocznie, co powinno zachęcić do utworzenia nowych instrumentów kredytowych i zwiększyć zdolności kredytowe przedsiębiorców.

(Źródło: PAP)