e-Podatki

1.1. Derogacja w sprawie VAT 2012-12-04


Ministerstwo finansów zwróciło się do Brukseli o zgodę na stosowanie przez Polskę ograniczeń w odliczeniu VAT np. przy zakupie auta i paliwa do niego. Ograniczenia miałyby obowiązywać w latach 2014-2018. Poinformował o tym PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Chodzi o tzw. derogację ws. VAT, czyli wyłączenie z obowiązku stosowania unijnych reguł dot. podatku od towarów i usług. We wtorek rząd przyjął projekt, zgodnie z którym w latach 2014-2018 firmy mogłyby odliczyć 50 proc. VAT naliczonego w cenie kupowanego samochodu osobowego – nie więcej niż 8 tys. zł. Firmy mogłyby tez odliczyć połowę VAT zawartego w cenie paliwa kupowanego do takiego auta.

Procedura udzielania zgody na tzw. derogację trwa zwykle około ośmiu miesięcy, czasem dłużej, nawet 15 miesięcy.

Wiceminister spodziewa się, że KE wyda opinie w ciągu kilku miesięcy, a wtedy wiosną przyszłego roku resort zacznie pracować nad projektem zmian w VAT. Dzięki temu podatnicy nie zostaną zaskoczeni zmianami, które miałyby zacząć obowiązywać od 2014 r.

Jeśli Polska takiej zgody nie dostanie, wówczas w 2014 r. nastąpiłby powrót do regulacji, które obowiązywały w 2009 r. Można byłoby więc odliczać VAT związany z zakupem tzw. samochodu z kratką i paliwa do niego, a od pozostałych aut osobowych już nie.

(Źródło: PAP)