e-Podatki

1.1. Zmiany w zaliczkach na podatek 2012-10-30


Zdaniem ekspertów podatkowych w tym roku firmy nie będą już sztucznie obniżać listopadowych dochodów. Firmy do 20. dnia każdego miesiąca płacą zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc poprzedni. Od tego roku zaliczkę za grudzień wpłacą dopiero do 20 stycznia następnego roku. Wcześniej zaliczkę za grudzień należało zapłacić do 20 grudnia, razem z zaliczką listopadową, oznaczało to podwójną zaliczkę - za listopad i za grudzień. Zaliczka wpłacana w grudniu była zryczałtowana, odpowiadała wysokością zaliczce listopadowej. Aby ją obniżyć, maksymalnie obniżano listopadowe dochody, wykazując maksymalne koszty w listopadzie (np. przenosząc na listopad niektóre zakupy, które można było zrobić w innych miesiącach) lub przesuwano na grudzień przychody, które mogły pojawić się wcześniej (firmy np. wystawiały faktury na początku grudnia, a nie pod koniec listopada).

Pozytywnie zmianę przepisów ocenia starszy konsultant z Accreo Taxand Łukasz Bączyk. "Dzięki niej nie będzie sztucznego kreowania kosztów w listopadzie czy przesuwania przychodów na grudzień. Poza tym dla firm, które nie miały możliwości takiego manewru, konieczność zapłaty zaliczki w podwójnej wysokości była dość dużym obciążeniem. Mniejsze firmy, którym zależy na utrzymywaniu płynności finansowej, odczuwały to boleśnie" - powiedział. Ekspert podkreśla, ze w pewnych okolicznościach - przedsiębiorca nie musi płacić w styczniu zaliczki za grudzień. "To metoda na pewną optymalizację podatkową. Jeżeli bowiem dochód grudniowy obligowałby przedsiębiorcę do zapłacenia zaliczki w styczniu, a z zeznania podatkowego za cały rok wynikałaby nadpłata podatku, to firma może do 20 stycznia złożyć deklarację roczną. Pozwoli to nie płacić zaliczki za grudzień" - powiedział Bączyk.

Marek Kolibski, partner z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy zauważa, że "Plusem poprzedniego rozwiązania było to, że na rzeczywiste rozliczenie podatkowe grudnia wszystkich kosztów i przychodów za ten miesiąc, firmy miały czas do końca marca albo kwietnia (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - PAP) następnego roku, wraz z rozliczeniem rocznym. Z mojego doświadczenia i praktyki wynika, że to rozwiązanie było mimo wszystko lepsze. Teraz do 20 stycznia trzeba będzie dokonać kolejnego rozliczenia, policzyć realny dochód za grudzień" - powiedział Kolibski. Jego zdaniem poprzedni system pozwalał firmom przesuwać duże transakcje sprzedaży z listopada na grudzień, dzięki czemu podatek od tych transakcji był rozliczany dopiero po kilku miesiącach, wraz z rozliczeniem rocznym.

(Źródło: PAP)