e-Podatki

1.1. Zmiany w podatkach od osób fizycznych: ulga internetowa zostanie, ograniczenia dla twórców 2012-10-16


W piątek Sejm w głosowaniu uchwalił bez poprawek nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa ogranicza przywileje dla twórców - szczególnie dla tych, którzy osiągają wysokie dochody; likwiduje ulgę internetową oraz modyfikuje ulgi na dzieci. Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział podczas sobotniej konferencji prasowej, że ulga internetowa nie zostanie zlikwidowana. Zmienią się jednak zasady jej obliczania. Ulga będzie przysługiwać tylko osobom, które dopiero zaczynają korzystać z internetu.

Ulga zostanie natomiast zmodernizowana. "Będzie tak skonstruowana, by pomagała ludziom, którzy pierwszy raz zaczynają korzystać z internetu, a nie tym, którzy korzystają z internetu już od wielu lat i dla których koszty internetu spadły - w porównaniu z momentem stworzenia tej ulgi - aż o 70 proc." - powiedział Rostowski.

Rzeczniczka prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż poinformowała PAP, że chociaż w piątek Sejm uchwalił ustawę, która m.in. likwiduje ulgę internetową, jednak jeśli na etapie prac nad ustawą w Senacie zostanie zgłoszona odpowiednia poprawka, to ministerstwo finansów nie będzie się jej sprzeciwiać.

Zgodnie z nowelizacją ustawy twórcy, którzy osiągają rocznie dochody powyżej 85 tys. 528 zł będą mieli ograniczone możliwości skorzystania z ryczałtowych 50-proc. kosztów uzyskania przychodu.

Ustawa ogranicza także ulgę prorodzinną na pierwsze dziecko. To ograniczenie dotyczyć będzie rodzin, które uzyskują dochody ponad 9,3 tys. zł miesięcznie, czyli 112 tys. zł rocznie. Dla rodzin z dwójką dzieci nic się nie zmieni; w przypadku trzeciego dziecka ulga wzrośnie o 50 proc., a na czwarte i kolejne wzrośnie o 100 proc.

(Źródło: PAP)