e-Podatki

1.1. Będzie akcyza na niepocięte liście tytoniowe 2012-09-18


Ministerstwo finansów jeszcze w tym roku planuje opodatkować akcyzą niepocięte liście tytoniowe. Obecnie sprzedaż takich liści jest nieopodatkowana, a są one wykorzystywane do produkcji nielegalnych papierosów. Poinformował o tym wiceminister finansów Jacek Kapica na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

Ministerstwo finansów chciałoby całościowo uregulować problem opodatkowania tytoniu, tak aby niepodatkowany tytoń nie trafiał do nielegalnych wytwórni papierosów. Zmiany znalazłyby się w nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.

Aby jednak szybko zareagować na problem, resort zdecydował, by w ustawie okołobudżetowej, która wejdzie w życie najpóźniej od 1 stycznia 2013 r. ująć susz tytoniu, czyli wysuszone i nie pocięte liście, jako wyrób akcyzowy. Handlować suszem tytoniowym będzie mógł wówczas tylko upoważniony podmiot, który zgłosi taką działalność do urzędu.

Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym tytoniem do palenia jest surowiec już pocięty. Wysuszone, ale niepocięte, liście tytoniu nie są opodatkowane, a problem jest ogromny. W wyniku kontroli w 2010 r. zatrzymano 135 ton nielegalnie sprzedawanych liści tytoniu przeznaczonych dla palaczy, w 2011 - 240 ton, a w pierwszej połowie tego roku było to już ponad 180 ton. Ministerstwo szacuje, ze szara strefa w obrocie liściem tytoniowym stanowi ok. 30 proc., co daje uszczerbek budżetowi państwa w wysokości ok. 450 mln zł.

O problemie inftaormowała także już Polska Izba Handlu informując, że od kilku miesięcy spada liczba sprzedawanych papierosów, natomiast rośnie gilz, czyli bibułek do robienia tzw. skrętów.

(Źródło: PAP)