e-Podatki

1.3. Trwają prace nad podatkiem od rolników 2012-08-21


Trwają prace nad podatkiem od rolników, ale na razie nie ma uzgodnionego projektu ustawy o podatku dochodowym w rolnictwie. Minister rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował PAP, że taki podatek powinien wejść w życie od 2014 r. Ministerstwo rolnictwa przygotowało propozycje do ustawy o podatku dochodowym, ale rządowy projekt opracuje Ministerstwo Finansów. Założenia do projektu musi zaakceptować Rada Ministrów.

Kalemba podkreśla, że podatek dochodowy powinien być wprowadzony zamiast podatku rolnego i nie powinien dodatkowo obciążać rolników: "Podatek, który będą rozliczały gminy, bo będzie on stanowił źródło ich dochodów, ma być neutralny (dla budżetu i dla rolników)". Dodał, że nie ma też zgody ministerstwa rolnictwa na obciążenie podatkiem dopłat bezpośrednich.

Minister wyjaśnił, że wyliczenie dochodów w gospodarstwach będzie wiązało się z wprowadzaniem rachunkowości, np. w formie ksiąg rachunkowych, jednak w małych gospodarstwach nie będzie wyliczany dochód indywidualnie, tylko ryczałtowo. - wyjaśnił minister.

Resort rolnictwa chciałby też, by możliwe było wybranie formy opodatkowania (ryczałtu lub podatku wg zasad ogólnych z dochodów określonych na podstawie ksiąg rachunkowych lub księgi przychodów i rozchodów), a także, by możliwe było wspólne rozliczanie dochodów z działalności rolniczej z dochodami z działalności pozarolniczej. Ministerstwu zależy też, by jasno określić co w gospodarstwie będzie stanowiło dochód, a co koszt.

Projekt ustawy o podatku dochodowym w rolnictwie może jeszcze w tym roku trafić do Sejmu.

(Źródło: PAP)