e-Podatki

1.2. Kasy fiskalne u lekarzy 2012-08-07


Lekarze prowadzący prywatne praktyki powinni wydawać pacjentom paragony fiskalne. Jednak np. województwie łódzkim w ubiegłym roku kasy fiskalne zgłosiło do rejestracji tylko 9 proc. ogółu lekarzy (1177). Lekarze mogą jeszcze korzystać ze zwolnienia, jeśli ich roczny obrót nie przekroczy 40 tys. zł w poprzednim roku. Jeśli dopiero w danym roku rozpoczyna praktykę, nie musi używać kasy fiskalnej, jeśli nie przekroczy 20 tys. zł obrotu. Chociaż pacjenci coraz częściej otrzymują od lekarzy paragony, z kontroli urzędów skarbowych wynika, że nie zawsze się tak dzieje.

Obowiązek instalowania kasy fiskalnej przez lekarzy wynika z ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 roku i rozporządzenia ministra finansów z 26 lipca 2010 roku, które zniosło zwolnienie z obowiązku stosowania kas m.in. właśnie przez lekarzy i prawników.

Kasy nie muszą oczywiście posiadać lekarze, którzy zawierają umowę w zakładem opieki zdrowotnej i świadczą usługi zdrowotne w ramach tego kontraktu (za pomocą kasy fiskalnej z pacjentem rozlicza się wówczas zoz)

Jeżeli natomiast lekarz tylko wynajmuje gabinet w przychodni, sam leczy pacjentów i wystawia im rachunki - powinien mieć kasę fiskalną, jeśli w ramach już wykonywanej indywidualnej praktyki lekarskiej osiągnie obrót nie mniejszy niż 40 tys. zł w ubiegłym roku. Jeśli dopiero w danym roku rozpoczyna taką praktykę, nie musi używać kasy, gdy nie przekroczy 20 tys. zł obrotu.

Zdaniem Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, wynika to z faktu, że większość lekarzy osiąga dochody z różnych źródeł. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach prywatna praktyka to margines ich działalności.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)