e-Podatki

2.1. Zmian w podatku od nieruchomości chciałyby miasta 2012-06-26


Chociaż ministerstwa finansów i rozwoju regionalnego nie planują podatku katastralnego, zmian w podatkach chciałyby miasta, licząc na powiązanie stawki podatku od nieruchomości z jej położeniem. Pomysł ten popiera były wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Temat podatku katastralnego, ustalanego na podstawie wartości nieruchomości (a nie jej powierzchni), pojawił się na początku czerwca 2012 r., gdy posłowie PiS zarzucili rządowi, że zamierza wprowadzić ten podatek. Zarówno ministerstwo rozwoju regionalnego, jak i resort finansów zaprzeczyło.

Były wiceminister finansów odpowiedzialny za politykę podatkową Jarosław Neneman zadeklarował, że jest "umiarkowanym" zwolennikiem podatku katastralnego, zastrzegając jednocześnie, że nie wierzy, iż jego wprowadzenie w Polsce jest w ogóle możliwe. Jego zdaniem zamiast podatek katastralny można wprowadzić zmiany w podatku od nieruchomości, modyfikując jego stawkę w zależności od położenia nieruchomości. Tym samym wysokość podatku powiązana by była pośrednio z wartością nieruchomości, jak w podatku katastralnym.

Na wprowadzenie takiego rozwiązania liczą samorządy. "Podatek od nieruchomości może jednak być powiązany z wartością nieruchomości bez budowy katastru. Już dziś wszyscy, którzy posiadają budowle lub budynki wykorzystywane w działalności gospodarczej płacą podatek od ich wartości" - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor w Związku Miast Polskich Andrzej Porawski.

Miasta postulują, aby wprowadzić "strefowanie podatku". Podatek obliczany byłby od metra kwadratowego nieruchomości, ale stawka odnosiłaby się do wartości nieruchomości w danej strefie. Im lepsza lokalizacja, tym wyższa stawka.
Podatek katastralny tym różni się od obecnego podatku od nieruchomości, że jest obliczany od wartości nieruchomości, a nie od jej powierzchni. Obecnie podatek liczony jest od wartości tylko w odniesieniu do budowli (np. dróg, słupów, zbiorników itp.), natomiast właściciele gruntów i budynków płacą go w zależności od wielkości powierzchni.

(Źródło: PAP)