e-Podatki

1.3. Umowa o wymianie informacji w sprawach podatkowych z Andorą 2012-06-19


Polska podpisała z Księstwem Andory umowę o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w komunikacie, że Andora przestanie być dla Polski "rajem podatkowym". Umowę podpisali w Andorra la Vella w dniu 15 czerwca br. Ambasador RP w Hiszpanii Ryszard Schnepf oraz minister spraw zagranicznych Księstwa Andory Gilbert Saboya. W dniu 1 czerwca br. kraje podpisały porozumienie o współpracy w sektorze turystyki.

W komunikacie napisano, że  "Polska jest w kolejności dwudziestym krajem, który podpisuje tego rodzaju umowę z Andorą. Dzięki umowie, w przypadku wszczęcia dochodzeń w sprawach podatkowych, Polska uzyska dostęp do kont bankowych w Andorze. Umowa będzie miała zastosowanie do okresu podatkowego zaczynającego się w dniu 1 stycznia 2013 r."

Podpisano także deklarację polityczną o rozpoczęciu negocjacji w zakresie podpisania umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ma to być kolejny krok na drodze do zniesienia tajemnicy bankowej oraz wzmocnienia relacji handlowych i inwestycyjnych między krajami.

(Źródło: PAP)