e-Podatki

1.1. Będą zmiany w ulgach podatkowych 2012-06-19


Prawdopodobnie już pod koniec czerwca rząd zajmie się projektem ustawy, który przewiduje m.in. zmiany w uldze prorodzinnej i likwidację ulgi internetowej. Chodzi o zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, które jesienią ubiegłego roku zapowiedział w expose premier Donald Tusk. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 r.

O planach poinformowała w poniedziałek PAP Wiesława Dróżdż – rzeczniczka administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów. Zgodnie z projektem rodziny, które osiągają dochody powyżej 85 tys. 528 zł i mają tylko jedno dziecko stracą prawo do ulgi prorodzinnej. Podatnicy mający dwoje dzieci będą mieli nadal prawo do ulgi bez względu na wysokość dochodów, a dla podatników z trojgiem i więcej dzieci, zwiększy się na trzecie i każde kolejne dziecko o 50 proc. i wyniesie miesięcznie 139,01 zł, czyli 1668,12 zł rocznie.

Z projektu wynika, że zmienią się zasady korzystania z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów (korzystają z nich artyści, twórcy czy dziennikarze). Koszty te nie będą mogły przekroczyć połowy wysokości kwoty z pierwszego przedziału skali podatkowej (85 tys. 528 zł), czyli 42 tys. 764 zł. Z pełnego odliczenia 50-proc. kosztów skorzystają więc tylko osoby, których dochody nie przekraczają w roku 85 tys. 528 zł. Jeżeli dochód będzie wyższy od tej kwoty, podatnik odliczy tylko udokumentowane koszty.

Resort finansów przewiduje także likwidację ulgi internetowej.

(Źródło: PAP)