e-Podatki

1.2. Lekarze i prawnicy nie zakładają kas fiskalnych 2012-04-17


Od dnia 1 maja 2011 r. obowiązek stosowania kas mają wszyscy, których dochody z obsługi osób fizycznych przekraczają 40 tys. zł rocznie (ok. 3,4 tys. zł miesięcznie). W Małopolsce jednak kas fiskalnych używa mniej niż jedna piąta lekarzy i prawników. Czy oznacza to, że lekarze i prawnicy zarabiają na obsłudze osób prywatnych mniej od średniej krajowej? Jak zapowiada "Dziennik Polski", skarbówka planuje kontrole.

Szacowano, że kasy założy nawet 200 tys. lekarzy i prawników, jednak od maja do końca ubiegłego roku ogólna liczba kas w Polsce wzrosła tylko o 78 tys.

Zakładano, że próg 40 tys. zł obrotów rocznie przekroczy niemal każdy lekarz i dentysta prowadzący prywatny gabinet. W Polsce pracuje 131 tys. lekarzy i 32 tys. dentystów, około 90 proc. z nich dorabia prywatnie. Wśród 40 tys. adwokatów i radców prawnych obowiązek posiadania kas mają tylko ci, którzy zarobią 40 tys. zł rocznie na zleceniach od osób fizycznych. Założono, że za prowadzenie spraw rozwodowych, spadkowych większość prawników zarobi miesięcznie co najmniej 3,4 tys. zł miesięcznie.

(Źródło: PAP; Dziennik Gazeta Prawna)