e-Podatki

1.3. Pierwszy milion deklaracji rocznych drogą elektroniczną 2012-03-27


Już w ramach zeszłorocznej akcji Szybki PIT Ministerstwo Finansów zachęcało w ramach akcji „Kiedy wpadnie pierwszy milion?” do wspólnego medialnego odliczania „do miliona” założonych deklaracji PIT przez Internet. Udało się to pod koniec akcji. W tym roku, mimo że do końca okresu rozliczeniowego pozostał jeszcze ponad miesiąc, pierwszy milion wpadł już 26 marca. W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku to ponad dwa i pół raza więcej. Zeznanie należī złożyć do 30 kwietnia. Ministerstwo zachęca, by zrobić to przez Internet.

Podatnicy złożyli w tym roku już prawie 1 mln 20 tys. zeznań rocznych PIT-36, 36L, 37, 38, 39, 28, 16A i 19A przez Internet. To ponad dwa i pół raza więcej niż w 2011 wówczas wpłynęło odpowiednio 402 tys. zeznań. Jest jednak szansa, że liczba przesłanych deklaracji PIT za zeszły rok przez Internet przekroczy dwa miliony a może i więcej – uważa Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy ministra finansów. Do systemu e-Deklaracje wciąż wpływają bowiem nowe zeznania od podatników, którzy decydują się zastąpić tradycyjne papierowe składanie PIT-ów elektroniczną formą rozliczania – dodaje.

Taka liczba zeznań te efekt prowadzonej od kilku lat przez resort finansów kampanii promującej rozliczenie się on-line z urzędem skarbowym. W tym roku w ramach akcji Szybki PIT można obejrzeć w TV i w kinie, a także usłyszeć w radio spoty zachęcające podatników do złożenia zeznania przez Internet. Wszystkie są dostępne także na oficjalnym kanale Ministerstwa Finansów na portalu You Tube oraz na specjalnej stronie dedykowanej rozliczeniom rocznym www.szybkipit.pl.

Jak dotychczas najwięcej deklaracji PIT wysłanych przez Internet bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego wpłynęło w województwie śląskim, mazowieckim i małopolskim (odpowiednio 123 tys., 109 tys. i 89 tys. zeznań, czyli 13,4, 11,8 i 9,6 proc. ogółu przesłanych). Wśród miast przewodzą Warszawa (56 tys. PIT-ów, 4,3 proc. ogółu), Kraków (34 tys., 2,6 proc.) oraz Łódź (21 tys., 1,6 proc.).

(Źródło: Ministerstwo Finansów)