e-Podatki

1.2. Podatek od węglowodorów w 2015 r. 2012-02-28


Podatek od wydobywanych węglowodorów zacznie prawdopodobnie obowiązywać od 2015 r. Stworzony ma zostać mechanizm, który nie zniechęci firm do inwestowania w ich wydobycie.

Podczas konferencji prasowej minister finansów Jacek Rostowski zaznaczył, że na razie nie można powiedzieć, jakie wpływy przyniesie przyszły podatek, gdyż będzie on zależał od warunków geologicznych, które dziś są jeszcze nieznane.

"Chodzi o to, aby stworzyć mechanizm, który z jednej strony zapewni Polakom należyte dochody ze złóż, które należą do narodu polskiego, ale nie zniechęci inwestorów do inwestowania w wydobycie tych złóż" - powiedział minister.

Dodał, że pewne parametry podatku zostały przez resort finansów opracowane, ale będą one korygowane na skutek opinii ministra środowiska i głównego geologa.

Obecny na konferencji wiceminister finansów Maciej Grabowski uzupełnił, że celem projektu będzie zapewnienie inwestorom "stabilnego i przewidywalnego środowiska, w którym będą inwestowali". Dodał, że nie chodzi o to, by podatek wprowadzać już teraz, zwłaszcza że rynek gazu nie jest jeszcze uwolniony.

"W związku z tym nie przewidujemy, żeby ta ustawa musiała obowiązywać w ciągu pół roku czy roku. Chodzi raczej o to, aby objąć przemysłowe wydobycie prawdopodobnie od roku 2015. Możemy się przymierzyć wstępnie do tej daty, jako daty, od której ta ustawa mogłaby funkcjonować" - powiedział.

Pierwsze założenia projektu ustawy o podatku od wydobycia węglowodorów powinny pojawić się na początku drugiego kwartału tego roku. Zgodnie z planem prac rządu, przyczyną planowanego wprowadzenia podatku jest zapewnienie państwu odpowiedniego udziału w zyskach związanych z eksploatacją surowców naturalnych.

(Źródło: PAP)