e-Podatki

1.2. Podatek za wykorzystywanie służbowych aut prywatnie 2012-02-14


Wykorzystujesz służbowy samochód do celów prywatnych? Uważaj, możesz od tego zapłacić dodatkowy podatek. Urzędy skarbowe kontrolują, czy pracownicy nie korzystają z auta po godzinach. Jeśli tak będzie, pracownik zapłaci dodatkowy podatek.Ukarany zostanie też pracodawca. 

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", urzędnicy skarbowi sprawdzają wykorzystywanie samochodów służbowych przez pracowników do celów prywatnych.Pojawiają się w firmie tuż przed zakończeniem pracy i  liczą samochody na parkingu. Tych, którzy nie odstawili aut na firmowy parking, wzywają urzędu i wypytują, czy wykorzystują służbowe auto prywatnie i w jakim zakresie.

Ukarani mogą być zarówno pracodawca jak i pracownik. Pracodawca - jeżeli nie odprowadził podatku od nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracownika (m.in. używanie auta służbowego prywatnie), pracownikowi natomiast może zostać wymierzony  dodatkowy podatek (obliczany od cen obowiązujących w danym mieście za wynajęcie podobnego samochodu na taki czas, do jakiego przyznał się w trakcie kontroli skarbowej naiwny pracownik).

Dodatkowy podatek wyniesie najczęściej od 100 do 280 zł. Jeżeli jednak samochód jest większy i bardziej wartościowy, koszty te mogą być znacznie wyższe(za wynajęcie niektórych pojazdów płaci się nawet 500 zł za dobę).

(Źródło: PAP; Dziennik Gazeta Prawna)