e-Podatki

2.1. Przedsiębiorcy: kolejne podwyżki podatków 2012-02-07


Aż 78 proc. polskich przedsiębiorców uważa, że w ciągu najbliższych dwóch lat rząd podniesie stawkę VAT lub innych podatków. Wyniki badania przeprowadzonego przez Business Centre Club nt. stanu finansów publicznych w Polsce przedstawiono w ubiegły piątek podczas debaty „Reforma finansów publicznych konieczna już dziś” zorganizowanej przez BCC.

Ankietę przeprowadzonej wśród członków BCC – zarówno menedżerów, jak i właścicieli firm z całej Polski. Z jej analizy wynika, że polscy przedsiębiorcy są coraz bardziej pesymistycznie nastawieni w ocenach przyszłej sytuacji gospodarczej Polski. Przeszło połowa badanych (66,7%) wskazała, iż ich firmy odczuły już negatywne skutki kryzysu w strefie euro. Pozytywne efekty zauważa jedynie 4,9%; reszta ankietowanych (28,4%) nie odczuwa żadnego wpływu.

Przedsiębiorcy oceniali też przyszły rozwój sytuacji gospodarczej w Polsce. 21,1% badanych uważa, że spowolnienie gospodarcze może przerodzić się w recesję jeszcze w 2012 r. Blisko połowa (48,8%) jest zdania, że może dojść do tego dopiero w 2013 r. Ryzyka wystąpienia recesji w ogóle nie dostrzega natomiast 25,2% ankietowanych.

W debacie wzięli udział znani ekonomiści, m.in. prof. Stanisław Gomułka, dr Janusz Steinhoff, Ryszard Petru oraz Stefan Kawalec. Zebrani stwierdzili, że celem rządu powinno stać się zejście z deficytem budżetowym poniżej poziomu 1 proc., bez jednoczesnego ograniczania wydatków na inwestycje i rozwój. Najczęściej zgłaszano wydłużenie wieku emerytalnego, likwidację przywilejów emerytalnych, reformę KRUS, ograniczenie pomocy społecznej wyłącznie do osób naprawdę ubogich.

(Źródło: BCC)