e-Podatki

2.1. Dodatkowe preferencje podatkowe od samorządów 2012-01-31


Podlascy przedsiębiorcy chcieliby większych preferencji w podatkach lokalnych i dalszego rozwoju infrastruktury transportowej. Przedstawiciele organizacji zrzeszających przedsiębiorców, kupców i rzemieślników z regionu rozmawiali o tym w Białymstoku na Podlaskim Forum Gospodarczym z marszałkiem województwa podlaskiego Jarosławem Dworzańskim, prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim, prezydentem Łomży Mieczysławem Czerniawskim oraz prezydentem Suwałk Czesławem Renkiewiczem.

Zdaniem przewodniczącej Podlaskiego Forum Gospodarczego, radnej sejmiku Danuty Kaszyńskiej konieczny jest lepszy dialog na temat zmian ustawowych dotyczących sytuacji finansowej i gospodarczej samorządów. Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Witold Karczewski apelował o wprowadzanie przyjaźniejszych przedsiębiorcom podatków lokalnych. Przedsiębiorcy oczekują bowiem dalszego rozwoju infrastruktury, głównie modernizacji sieci kolejowej Warszawa-Białystok, bo zła komunikacja odstrasza potencjalnych inwestorów.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zwrócił uwagę, że nie da się jednocześnie bardziej obniżać podatków lokalnych i mieć pieniądze na inwestycje. Podkreślał, że miasto bardzo chce współpracować z przedsiębiorcami (w Białymstoku są uchwalone przez radnych preferencje podatkowe w zamian za tworzenie nowych miejsc pracy). Budżet miasta na 2012 r. jest rekordowy w historii pod względem zaplanowanych dochodów i wydatków. Powiedział, że miasto zaplanowało wydatki inwestycyjne na poziomie 598 mln zł. Pieniądze te trafią do przedsiębiorców, ponieważ miasto będzie ogłaszać przetargi na te inwestycje.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz mówił, że Suwałki wydały w 2011 r. na inwestycje 60 mln zł i był to rok rekordowy. Jedną z inwestycji jest budowa sali koncertowej na 700 widzów. W Suwałkach czeka na inwestorów około 40 ha gruntów przygotowanych dla inwestorów w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz preferencje dla firm w podatkach lokalnych w zamian za nowe miejsca pracy.

Również w Łomży ma być budowane park przemysłowy. Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód w Suwałkach ma być gotowy do września. 2012 to główny rok budowy Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. W budżecie miasta na br. są na ten cel 102 mln zł. W marcu ruszy nabór firm do parku. Łomża przygotowuje się także do uruchomienia w mieście podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Są wskazane grunty, wkrótce wniosek o powołanie podstrefy trafi do ministra gospodarki.

Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański mówił m.in., że w nowej perspektywie finansowej UE w Podlaskiem pieniędzy na dotacje nie powinno być mniej niż dotychczas. Pieniądze mają głównie wspierać przedsiębiorczość oraz rozwój, a nie - jak dotychczas - infrastrukturę społeczną, czyli np. budowy sal sportowych, widowiskowych.

(Źródło: PAP)