e-Podatki

1.2. Co zpodatkiem katastralnym? 2012-01-31


Wiceminister Finansów zapewnia w odpowiedzi na poselską interpelację Szymona Giżyńskiego (nr 362), że Ministerstwo Finansów nie pracuje na razie nad wprowadzeniem podatku katastralnego od nieruchomości.

Podatek katastralny obliczany jest od wartości nieruchomości, a nie od jej powierzchni. Obecnie od wartości obliczany jest podatek tylko w odniesieniu do budowli (np. dróg, słupów, zbiorników). Właściciele gruntów i budynków płacą go natomiast w zależności od wielkości powierzchni.

Poseł Giżyński w swojej interpelacji przypomniał apel radnych z dużych miast z lutego 2011 r., w którym nakłaniali rząd do szybszego wprowadzenia tego podatku. "Nasiliły się pogłoski o tym, że w niektórych gminach radni znają już jego stawkę – 1 proc." – napisał poseł. Takie pogłoski powodują niepokój wśród właścicieli nieruchomości. Posła zaniepokoiły też prace prowadzone w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii (Zespołu do spraw Rządowego Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach). Poseł podkreślił, że "Polska wykazała chęć wprowadzenia takiego systemu opodatkowania dobrowolnie i uzyskała na taką reformę stosowne fundusze z Unii Europejskiej" i zapytał ministra finansów, czy są już konkretne ustalenia w sprawie wprowadzenia podatku katastralnego, i czy wiadomo, jaka będzie jego wysokość.

W odpowiedzi wiceminister finansów Maciej Grabowski zapewnił, że żadne prace nad podatkiem katastralnym nie są prowadzone. Z expose premiera Donalda Tuska wygłoszonego 18 listopada 2011. wynika również, że nie planuje się wprowadzenia podatku od wartości nieruchomości.

Wiceminister Grabowski wyjaśnił, że Zespół do spraw Rządowego Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach został powołany przede wszystkim po to, aby poprawić jakość i wiarygodność informacji o nieruchomościach gromadzonych w rejestrach publicznych, a także poprawić dostęp do tych informacji. Przypomniał też, że podatek od nieruchomości nie podlega harmonizacji w ramach UE i państwa członkowskie mają pełną swobodę w zakresie jego wprowadzania i ustalania wysokości stawek.

(Źródło: PAP)