e-Podatki

1.1. Projekty zmian w ulgach podatkowych gotowe do końca stycznia 2012-01-10


Wiceminister finansów Maciej Grabowski zapowiedział, że projekty dotyczące zapowiadanych przez premiera Donalda Tuska zmian w PIT będą gotowe już do końca stycznia. Z obowiązujących w 2011 r. ulg podatkowych będzie można jeszcze skorzystać w 2012 r.

"Tegoroczne rozliczenia dochodów za ubiegły rok niczym się nie będą różniły od poprzednich. Wszystkie ulgi podatkowe obowiązujące w roku 2011 zostały zachowane. Także ich wysokość się nie zmieniła. W zeznaniu podatkowym za rok 2012 nadal będzie można zastosować ulgi na dzieci, internetową, rehabilitacyjną i dla honorowych krwiodawców" - powiedział PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Zmiany w niektórych ulgach nastąpią dopiero w 2013 r. Rodzinom z więcej niż dwojgiem dzieci resort finansów zaproponuje wyższą ulgę: dodatkowe 50 proc. za trzecie i każde następne dziecko.

"Jeśli więc teraz rodzice z trójką dzieci mogą odliczyć od PIT łącznie 3336,12 zł, to po zmianach odliczą 556 zł więcej. Natomiast dla rodzin z dwójką dzieci nic się nie zmieni. Podatnicy z jednym dzieckiem nie będą objęci ulgą, jeśli ich dochód będzie wysoki" – dodał wiceminister.

W 2013 r. prawdopodobnie zostanie zlikwidowana ulga internetowa. "Zauważyliśmy, że w ostatnich latach ceny usług dostępu do internetu drastycznie spadły. Uważamy zatem, że ulga spełniła już swoją rolę i nie będzie dalej potrzebna" – podkreślił. "Zmiany ustawy o PIT w zakresie ulgi rodzinnej powinny być gotowe jeszcze w styczniu. Podatnicy uwzględnią te zmiany w rozliczeniu za 2013 r.".

(Źródło: PAP)