e-Podatki

1.2. Prace nad podatkiem bankowym trwają 2011-11-29


Ministerstwo Finansów zakończy prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku miesięcy prace nad  propozycjami dotyczącymi podatku bankowego. Wpływy z tego podatku miałyby tworzyć osobny fundusz rezerwowy i wzmacniać stabilność systemu bankowego. Fundusz zarządzany byłby przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a środki te nie zasilałyby budżetu państwa. Poinformował o tym PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

"Nadal istnieje koncepcja podatku bankowego i zgodnie z nią ma to być podatek, który będzie wzmacniał stabilność systemu bankowego, a nie nie taki, który zasila budżet.  Jesteśmy zaawansowani w pracach nad tymi założeniami. Nie chcę mówić dokładnie, kiedy będziemy gotowi z propozycją legislacyjną, ale mogą to być najbliższe miesiące" - powiedział PAP Grabowski.

Jeszcze w lipcu minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że Platforma Obywatelska powróci do koncepcji opłaty bankowej, jeśli wygra wybory, i będzie to jedna z pierwszych ustaw po październikowych wyborach. Opłata bankowa, którą zamierzał wprowadzić wówczas resort finansów, miała być rodzajem opłaty ostrożnościowej, uiszczanej przez niektóre instytucje prowadzące działalność bankową. Trafiałaby ona na specjalny Fundusz Stabilizacyjny.

(Źródło: PAP)