e-Podatki

1.3. W 2012 r. podwyżki w akcyzie, wzrost składek i podatek od kopalin 2011-11-22


Resort finansów potwierdził, że wzrost składki rentowej i wprowadzenie podatku od kopalin jest możliwe już w przyszłym roku, zmiany w ulgach podatkowych planowane są na 2013 r., natomiast od 1 stycznia 2012 r. wzrośnie akcyza na olej napędowy i tytoń.

W piątkowym premier Donald Tusk expose zapowiedział m.in. ograniczenie ulg, podwyższenie składek rentowych, wprowadzenie podatku od wydobycia kopalin. Niektóre zmiany będzie można wprowadzić w życie w nadchodzącym roku, inne będą musiały poczekać, ponieważ tego wymaga prawo.

Minister finansów Jacek Rostowski oświadczył, że "zmiany w podatkach dochodowych i we wszystkich ulgach nastąpią od 2013 r. Od przyszłego roku w tym zakresie nie będzie żadnych zmian". Podwyżka składki rentowej o 2 pkt proc. może nastąpić natomiast jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku, najpewniej w kwietniu 2012 r.

Prawdopodobnie też w drugim kwartale 2012 r. wejdzie w życie zapowiadany przez premiera podatek od kopalin: miedzi i srebra. Resort finansów rozpoczął już prace nad przygotowaniem założeń do ustawy o opodatkowaniu wydobycia rud metali. Podatek miałby być płacony od wartości wydobytej rudy - jego wielkość zależałby od ilości wykopanego surowca, zawartości metalu i jego wartości giełdowej.

Planowane jest także opodatkowanie wydobycia gazu łupkowego oraz gazu ziemnego i ropy. Opodatkowanie to wprowadzone zostanie wraz z rozpoczęciem przemysłowego wydobycia gazu łupkowego.

W lutym 2012 r., zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, wprowadzona zostanie składka zdrowotna dla rolników. Państwo dalej będzie opłacało składkę za rolników o najniższych dochodach, czyli w gospodarstwach do sześciu hektarów. Rolnicy z gospodarstw - od sześciu do 15 hektarów - będą płacili połowę składki płaconej teraz przez osoby mające działalność gospodarczą poza rolnictwem (18 zł - PAP), a powyżej 15 hektarów, całą składkę, czyli ok. 36 zł miesięcznie.

Z gotowego już projektu tzw. ustawy okołobudżetowej (we wtorek ma nim zająć się rząd) wynika, że 1 stycznia 2012 r. wzrośnie akcyza na olej napędowy. Podatek na diesla i paliwa powstałe ze zmieszania takiego oleju z biokomponentami, a także biokomponenty stanowiące samoistne paliwa wzrośnie z 1048 zł za 1000 litrów, do 1196 zł. Wzrośnie również akcyza na paliwa do silników odrzutowych z 1401 zł za 1000 litrów na 1446 zł. Na 1 stycznia 2012 r. planowana jest również 4-proc. podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe.

(Źródło: PAP)