e-Podatki

1.3. Likwidacja ulg w PIT to ok. 16 mld zł dla budżetu 2011-11-15


Z ubiegłorocznego raportu "Preferencje podatkowe w Polsce" przygotowanego resortu finansów i Banku Światowego wynika, że likwidacja wszystkich preferencji w PIT dałaby fiskusowi około 16 mld zł. Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że zostaną podjęte działania na rok 2013, które dadzą państwu dodatkowe dochody i oszczędności oraz wiele działań "porządkujących". Eksperci podatkowi uważają jednak, że zamiast automatycznego likwidowania ulg konieczny jest przegląd katalogu ponad 130 zwolnień.

Ulgi odliczane wprost od podatku (w rozliczeniach za 2010 r.) uszczupliły budżet państwa o 5,8 mld zł, najwięcej kosztowała ulga na dzieci - 5,68 mld zł. Ulgi podatkowe obniżające dochód wyniosły w ok. 5,5 mld zł, z czego ulga rehabilitacyjna stanowiła ok. 2,5 mld zł, a ulga na internet ok. 2,27 mld zł. Zlikwidowanie tego typu ulg mogłoby przynieść budżetowi dodatkowe ok. 800 mln zł, kolejne 400 mln zł Polacy przekazali w ramach tzw. 1 proc. podatku organizacjom charytatywnym, zamiast budżetowi.

Eksperci podatkowi są przeciwnikami automatycznego likwidowania ulg, raczej zachęcają do przeglądu ponad 130 zwolnień podatkowych i wykreślenia części z nich.

Partner w firmie doradczej KPMG Andrzej Marczak podkreśla, że podatki mają pełnić funkcję fiskalną, a nie pomocy społecznej: "Niewątpliwie w obecnym kryzysie zamiast myśleć o podniesieniu nominalnych stawek podatków, należałoby przejrzeć listę ponad 130 zwolnień zawartych w ustawie o PIT. Trzeba się zastanowić, czy zasadne jest utrzymywanie aż tak dużego katalogu. Podobnie jest z ulgami podatkowymi. Nie wszystkie spełniają swój cel". Jego zdaniem nie powinno się automatycznie likwidować wszystkich ulg, ale raczej dokonać rewizji preferencji podatkowych.

(Źródło: PAP)