e-Podatki

1.4. Montaż szaf i mebli kuchennych ze stawką VAT 23 proc. 2011-11-15


Montaż wykonanej na wymiar szafy, garderoby oraz mebli kuchennych i łazienkowych jest opodatkowany stawką podstawową VAT – 23 proc., a nie preferencyjną 8 proc. Tak wynika z wyjaśnienia ministra finansów, który zmienił wcześniejszą interpretację jednej z izb skarbowych.

Z interpretacji Ministra Finansów z 12 października 2011 r. (nr PT8/033/23/WCX/11/PT-1166) zmieniającej wcześniejszą interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 17 czerwca 2011 r. wynika, że usługi stałej zabudowy wnękowej, kuchennej i łazienkowej z wytworzonych i zakupionych materiałów (płyt meblowych, blatów, luster i elementów metalowych) dociętych na konkretny wymiar i trwale zamontowanych w budynkach i mieszkaniach  od 1 stycznia 2011 r. objęte są stawką 23 proc. – bez względu na to, czy usługi te są wykonywane w budynkach i mieszkaniach objętych tzw. społecznym programem mieszkaniowym (chodzi tu o domy jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m kw. i mieszkania, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m kw.).

Ośmioprocentowa stawka VAT może być stosowana tylko do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym oraz do robót konserwacyjnych.

Zdaniem ministra, w czynnościach objętych stawką 8 proc. VAT nie mieści się montaż trwałej zabudowy wnękowej, kuchennej i łazienkowej.

(Źródło: PAP)