e-Podatki

2.1. Hipoteka odwrócona bez podatku 2011-11-02


Ministerstwo Finansów kończy prace nad ustawą o odwróconej hipotece. Ustawa m regulować przekazywanie przez osoby starsze mieszkań czy domu np. bankom, w zamian za miesięczny dodatek do emerytury (na ogół kilkaset złotych). Bank przejmie nieruchomość dopiero po śmierci właściciela. Pieniądze otrzymywane nie będa opodatkowane.

Z zapytaniem o opodatkowanie pieniędzy z hipoteki odwróconej zwróciła się do Ministerstwa Finansów „Rzeczpospolita“. Dowiedziała się, że pieniądze otrzymywane z banku nie będą opodatkowane.Będzie to więc z punktu widzenia podatkowego korzystniejsze niż np. umowa dożywocia, na podstawie której seniorzy przekazują swoje mieszkanie komuś z rodziny w zamian za opiekę.

Ministerstwo Finansów traktuje to bowiem jak sprzedaż lokalu i żąda 19 proc. podatku dochodowego. Jeśli emeryt podpisze umowę dożywocia np. z wnukiem i w zamian za opiekę przekaże mu lokal o wartości 200 tys. zł, to fiskus może pobrać od niego 38 tys. zł podatku.

Eksperci wypowiadający się na łamach „Rzeczpospolitej“ podkreślają, że przepisy nie powinny preferować umów z bankami, kosztem rodziny. Umowy dożywocia nie powinny być więc również opodatkowane.

(Źródło: Rzeczpospolita, PAP)