e-Podatki

1.2. Banki nie chcą nowego podatku 2011-10-04


Banki są przeciwne planom wprowadzenia podatku od transakcji finansowych od wszystkich instytucji finansowych (w tym banków) we wszystkich państwach członkowskich. Europejska Federacja Bankowa apeluje o rozważenie propozycji zgłoszonych w ubiegłym tygodniu przez Komisję Europejską. Zdaniem Komisji mają one poprawić sytuację gospodarczo-ekonomiczną w Europie.

Zdaniem Europejskiej Federacji Bankowej wprowadzenie podatku o transakcji finansowych na skalę ogólnoeuropejską nie ma racjonalnego uzasadnienia. Najprawdopodobniej część działalności będzie przenoszona do innych regionów świata, co może źle wpłynąć na finansowanie europejskiej gospodarki i zwiększyć bezrobocie.

Europejskie banki zwracają uwagę, że ewentualne wprowadzenie podatku od transakcji finansowych może mieć także negatywny wpływ na płynność instrumentów finansowych w czasie, w którym powinno się unikać jakiegokolwiek rodzaju dodatkowych obciążeń. EFB apeluje o rozpoczęcie negocjacji. Prace nad rozwojem proponowanych przez KE regulacji powinny być konsultowane ze środowiskami bankowymi.

(Źródło: podatki.biz)